[wersja angielska] [o nas] [produkty] [kontakt] [pliki] [strona główna]

Najczęściej stawiane pytania.

Lista pytań:

  1. Zastosowanie nowej karty KKO4 ISDN
  2. Konfiguracja Business Phone
  3. Konfiguracja MX-ONE (MD110)
  4. Współpraca z kartą TLU20
  5. Karty TRU3 odbiorników dtmf
  6. Jednoczesność wywołań i przekłamania
  7. Dzwięki i obrazek tła w programie kClient
  8. Problemy z samodzielnym wejściem do konferencji
  9. Pytanie o numer konferencji
  10. Poziomy dostępu "administrator" i "dyspozytor"
  11. Hasła dostępu telefonicznego
  12. Rezerwacja konferencji dla telefonu
  13. Zajmowanie i zwalnianie konferencji przez "Plan"
  14. Zapisywanie trybu abonenta w grupach predefiniowanych
  15. Funkcja rozgłaszania zapowiedzi
  16. Program kServer a KKOv3
  17. Autodetekcja adresu IP
  18. Numer portu dla Xport
  19. Nastawy fabryczne Xport

Zastosowanie nowej karty KKO4 ISDN

Pytanie: Czy nowa karta KKO4 ISDN może być stosowana w MD110?

Odpwiedź: Karta KKO4 ISDN przeznaczona jest zasadniczo dla centrali Aastra MX-ONE w obu wersjach Telephony Server i Telephony Switch. Jednak oczywiście karta ta może być stosowana wszędzie tam gdzie obsługiwany jest protokół ISDN więc także w MD110.


Konfiguracja Business Phone

Pytanie: Jak powinienem skonfigurować centralę Business Phone dla poprawnej współpracy z kartą KKO w wersji CAS?

Odpwiedź: W dokumencie:  nastawy dla Business Phone znajdziesz wszystkie potrzebne dane dla szczegółowej konfiguracji centralki BP przy współpracy przez łącze z sygnalizacją CAS. Proszę zwrócić uwagę że karta KKO BP ISDN jest w przygotowaniu i obecnie nie ma możliwości zastosowania karty KKO ISDN w centrali Business Phone Ericssona.


Konfiguracja MD110

Pytanie: Jak mam ustawić parametry traktów w centrali (MX-ONE, MD110) dla poprawnej współpracy z KKO?

Odpowiedź: Dla nowej karty KKO4 ISDN zalecamy następujące ustawienia:

rocap:rou=1;
ROUTE CATEGORY DATA
ROU SEL TRM SERV NODG DIST DISL TRAF SIG BCAP
1 4110000100000010 5 2111000011 0 30 128 01151515 311110000031 111111
rodap:rou=1;
ROUTE DATA
ROU TYPE VARC VARI VARO FILTER
1 SL60 H'00000300 H'10000000 H'04010000 NO

Dla poprzednich kart KKO v2 i v3 zalecamy następujące ustawienia:

rocap:rou=1;
ROUTE CATEGORY DATA
ROU SEL TRM SERV NODG DIST DISL TRAF SIG BCAP
1 011000000000 3 0010030000 0 30 128 00151515 111100000000001100
rodap:rou=1;
ROUTE DATA
ROU TYPE VARC VARI VARO FILTER
1 TL30 H'00000000 H'00000009 H'00000055 NO - dla wybierania tonowego
1 TL30 H'00000000 H'00000009 H'00000054 NO - dla wybierania impulsowego

Uwaga: Nasz sympatyczny użytkownik z Pragi znalazł problem polegający na okresowym pojawianiu się alarmu ACKSZ (ok. raz na miesiąc). Pomogła zmiana parametrów:

rocap:rou=1;
ROUTE CATEGORY DATA
ROU SEL TRM SERV NODG DIST DISL TRAF SIG BCAP
1 013000000000 3 0010030000 0 30 128 00151515 111100000000001100

Jak widać zmienił się parametr SEL.
Dzięki!


Współpraca z kartą TLU20

Pytanie: KKO z kartą TLU76 współpracuje poprawnie, z TLU20 nie. Co zrobić?

Odpowiedź: Karta TLU20 nie obsługuje CRC-4. Od wersji firmware 2.05 umożliwiliśmy współpracę KKO z kartą bez CRC-4. Proszę pobrać i zainstalować nową wersję oprogramowania X.14 firmware+software z naszej strony www. W tej wersji można również przełączać CRC-4.


Karty TRU3 odbiorników dtmf

Pytanie: Mam karty odbiorników DTMF dla MD110: TRU3 R2A i R3A. Karta TRU3 R3A pracje poprawnie a TRU3 R2A nie. Wydaje mi się że poziom sygnału DTMF z KKO jest zbyt niski. Co zrobić?

Odpowiedź: W wersji 2.05 podwyższyliśmy poziom sygnału wyjściowego o 7dB. To powinno wystarczyć.


Jednoczesność wywołań i przekłamania (problem dotyczy tylko starszych kart KKOv2 i KKOv3)

Pytanie: Kilka razy zdarzyło się, że nie wszyscy abonenci zostali wywołani do konferencji, mimo że ich ikony pojawiły się na ekranie. Dlaczego?

Odpowiedź: Centrala telefoniczna może obsłużyć ograniczoną liczbę jednoczesnych wywołań. W oknie Ustawienia programu kClient, w zakładce Trakty PCM znajdują się opcje Jednoczesność wywołań oraz Jednoczesność rozłączania. Spróbuj zmniejszyć te wartości.


Dzwięki i obrazek tła w programie kClient

Pytanie: Irytują mnie dźwięki generowane przez program kClient. Czy można je jakoś wyłączyć?

Odpowiedź: Tak. W tym celu skasuj lub zmień nazwy plików dźwiękowych *.wav w podkatalogu [sound]. Możesz również nadpisać te pliki inną zawartością, która nie będzie Cię denerwować :)

Uwaga: Od wersji 2.08 możesz wybrać lub wyłączyć dźwięki i tło.


Problemy z samodzielnym wejściem do konferencji (problem dotyczy tylko starszych kart KKOv2 i KKOv3)

Pytanie: Czasami udaje mi się poprawnie wejść samodzielnie do konferencji a czasami słyszę zapowiedź "brak zasobów". Dlaczego?

Odpowiedź: Można wejść tylko do istniejącej konferencji (kod 1) lub do zarezerwowanej (kod 4). Jeżeli żadna konferencja nie jest zestawiona nie można do niej wejść!


Pytanie o numer konferencji (problem dotyczy tylko starszych kart KKOv2 i KKOv3)

Pytanie: Używam opcji "szybkie wejście do konferencji". Czasem udaje się do niej wejść od razu a czasem system pyta mnie o numer konferencji. Co zrobić żeby wejść do konferencji bez wprowadzania jej numeru?

Odpowiedź: Dyspozytor logując się do karty KKO ma możliwość wyboru liczby żądanych konferencji (żadna, jedna lub dwie). Jeśli wybierze jedną nie powinno być problemu, chyba, że inny użytkownik zajmie drugą konferencję...


Poziomy dostępu "administrator" i "dyspozytor"

Pytanie: Jakie są różnice w działaniu programu dla poziomu "nadzorcy", "administratora" i "dyspozytora". Na jakim poziomie powinienem się logować?

Odpowiedź: Dyspozytor logując się do karty staje się właścicielem wybranych konferencji (jedna lub dwie). Administrator i nadzorca mogą wprawdzie ingerować w te konferencje ale nie powinni tego robić (otrzymuja przy wejściu okienko ostrzegawcze). Poza tym administrator i nadzorca mają większe możliwości, mogą konfigurować kartę, ustawiać czas itp. Generalnie, dla obsługi konferencji powinno się logować jako dyspozytor a dla zmiany ustawień jako administrator.


Hasła dostępu telefonicznego (problem dotyczy tylko starszych kart KKOv2 i KKOv3)

Pytanie: Jak działają hasła dostępu z telefonu i czy można ustawić indywidualne hasła dla każdego abonenta?

Odpowiedź: W systemie KKO przewidziano obecnie tylko 3 hasła obowiązujące wszystkich abonentów. Jeśli ustawimy konieczność wprowadzenia hasła i zapiszemy trzy hasła w systemie, wystarczy że abonent poda dowolne z nich. Wówczas wejdzie do systemu menu głosowego lub do konferencji. Obecnie (ver X.14) nie ma możliwości wprowadzenia indywidualnych haseł (kont) dla każdego abonenta. Prawdopodobnie w następnych wersjach oprogramowania będzie taka możliwość.


Rezerwacja konferencji dla telefonu (problem dotyczy tylko starszych kart KKOv2 i KKOv3)

Pytanie: Czy muszę każdorazowo rezerwować konferencję kodem '7'dtmf jeśli chcę pracować z konferencją wołaną z telefonu bez programu kClient?

Odpowiedź: Dla klientów stale używających konferencji wołanej z telefonu istnieje możliwość włączenia opcji "rezerwacja konferencji dla telefonu". Wówczas jedna (tylko jedna) konferencja zarezerwowana jest na stałe dla wywołań telefonicznych i nie zwalnia się automatycznie przy bezczynności. Umożliwia to zaprogramowanie stałego dostępu do konferencji (np na klawiszach funkcyjnych aparatu).


Zajmowanie i zwalnianie konferencji przez "Plan" (problem dotyczy tylko starszych kart KKOv2 i KKOv3)

Pytanie: Czy jest możliwe wywołanie konferencji z harmonogramu o określonej porze i automatyczne jej rozłączenie po ustalonym czasie?

Odpowiedź: W obecnej wersji (X.14) jako zadanie harmonogramu można jedynie wywołać konferencję lub wysłać powiadomienie. Planujemy w przyszłości uzupełnić tę opcję o możliwość zarówno zestawiania konferencji jak i jej rozłączania zgodnie z harmonogramem czasowym. Umożliwi to np dzierżawienie konferencji innym użytkownikom.

Uzupełnienie: Od wersji (X.15) zmieniono i znacznie rozbudowano możliwości systemu planowanych konferencji. Udostepniono zdarzenia zarówno dla dzierżawionych konferencji jak i "zwykłych" (których właśicielem jest dyspozytor lub harmonogram).


Zapisywanie trybu abonenta w grupach predefiniowanych

Pytanie: Czy mogę jednego abonenta wołać z jedną grupą jako "auto" a z inna grupą jako "pasywny"?

Odpowiedź: Począwszy od wersji X.14 wprowadzono możliwość wpisania do bazy i do grupy abonenta wraz z trybem pracy. Możliwe więc się stało wywoływanie takiego abonenta w różnych trybach z różnymi grupami. Pamiętać tylko należy że abonent wprowadzony podwójnie do bazy musi mieć taki sam opis.


Funkcja rozgłaszania zapowiedzi

Pytanie: Czy za pomocą systemu KKO mogę zrealizować funkcję rozgłaszania zapowiedzi (np. alarmowej) do grupy abonentów?

Odpowiedź: Tak, wystarczy nagrać taką zapowiedź i zapisać ją w grupie (lokalnej lub predefiniowanej). Pozostałych abonentów którzy powinni wysłuchać takiego komunikatu można wprowadzić w trybie pasywnym. Jeżeli będzie to zorganizowane w grupie predefiniowanej, wówczas usługa będzie dostępna zarówno z programu kClient jak i z telefonu. Jeżeli będzie to w grupie lokalnej, wtedy można będzie dokonywać rozgłaszania tylko z programu kClient.


Program kServer a KKOv3

Pytanie: Czy pracująz z kartą KKOv3 muszę używać programu kServer?

Odpowiedź: Nie, program kServer służy do pracy w sieci jedynie z kartą w wersji 2. W przypadku karty KKOv3 wystarczy podłączyć kartę do switcha lub huba aby użytkownicy sieci lokalnej mieli dostęp bezpośrednio z programów kClient do karty.


Autodetekcja adresu IP

Pytanie: Nie działa autodetekcja adresu IP dla karty KKOv3. Co zrobić?

Odpowiedź: Generalnie zalecamy wyłączenie na chwilę zapory ogniowej na czas detekcji urządzenia Xport w sieci. Po wykryciu Xport najlepiej nadać mu adres w zakresie własnej podsieci i wówczas ponownie włączyć zaporę. Jeżeli nie wchodzi to w grę proszę udostępnić port 30718 dla ramek UDP oraz umożliwić wysyłanie ramek rozgłoszeniowych UDP. Należy też pamietać aby tylko jedna karta KKO była włączona do sieci w chwili poszukiwania adresu.


Numer portu dla Xport

Pytanie: Na jakim porcie działa komunikacja z kartą poprzez XPORT w kClient?

Odpowiedź: Do wersji X.15 domyślnie ustawiany jest w urządzeniu XPORT adres 1962. Oczywiście na tym samym adresie działa program kClient. Począwszy od wersji X.16 umożliwiono pracę na dowolnym adresie. Domyślny (fabryczny) adres urządzenia Xport to 10001, przyjęto więc ten adres jako domyślny także w KKO. W okienku głównym programu od X.16 pojawiło sie pole wyboru adresu a procedura autodetekcji (Ustawienia->Komunikacja->Autodetekcja) wykrywa i pokazuje jaki adres ustawiono w urządzeniu Xport. Podobnie przy współpracy KKOv2 z siecią poprzez program kServer od wersji kServer 2.16 wprowadzono możliwość wprowadzenia numeru portu przez który komunikują się programy kClient i kServer. Domyślnie jest to także port 10001.


Nastawy fabryczne Xport

Pytanie: Przestała działać komunikacja na KKOv3. Jak mogę wyzerować urządzenie Xport?

Odpowiedź: W wersji X.16 mikroprogramu wewnetrznego karty (firmware) wprowadzono możliwość resetowania (powrót do nastaw fabrycznych) Xport. Polega ona na założeniu obydwu zworek JP1 i JP2 oraz wyresetowaniu karty. Dokładnie procedurę tę opisano w dokumentacji karty (Podręcznik użytkownika dla KKOMD i KKOBP) jak również w pomocy kontekstowej programu kClient (zakładka: Instalacja karty KKOv3 - pierwsze kroki, rozwiązywanie problemów).


Czekamy na dalsze pytania...